Przymusowa zmiana wspólnika
Witamy wszystkich w kolejnym artykule na temat spółek z o.o.. W tym tygodniu mieliśmy zamiar kontynuować temat polskiego ładu, ale rząd ciągle go zmienia, naprawia i kara przedsiębiorców, dlatego też nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Zajmiemy się więc tematem przymusowej zmiany wspólnika w spółce.W ogóle czy jest ona możliwa, jak ją wykonać oraz z czym to się wiąże. Zapraszamy do lektury.
Zanim jednak przejdziemy dalej przypominamy, że kancelaria ltdbroker.pl prowadzi skup zadłużonych spółek. Jeśli Twoja spółka znajduje się na krawędzi upadłości i boisz się o swój majątek prywatny, to skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla Ciebie inwestora, który kupi spółkę razem z jej zobowiązaniami i uwolni Cię od problemu. Gwarantujemy dyskrecję oraz szybkość działania, zadzwoń do nas już dzisiaj.
A teraz wracamy do artykułu.
Co robić gdy musimy zmienić wspólnika, czy to w ogóle jest możliwe. Prawo przewiduje taką opcję tylko w jednej, ale to bardzo ogólnej sytuacji. Zmiana wspólnika może nastąpić tylko z ważnej przyczyny. Ustawa nie precyzuje co to ma oznaczać. Na chwilę obecną pomińmy ten fakt. Powiedzmy, że mamy taką przyczynę, co należy więc robić.
Po pierwsze, by móc złożyć wniosek do sądu o wykluczenie jednego ze wspólników, wszyscy inni (chyba, że umowa spółki mówi inaczej) muszą złożyć razem wniosek, a udziały tych składających muszą być większe niż połowa kapitału zakładowego spółki. Inaczej nie będzie można nic zrobić.
Po złożeniu pozwu sąd zadecyduje czy przychylić się do pozwu czy nie. Jeśli zgodzi się z nim, to wyliczy wartość udziałów razem z odsetkami (liczonymi od dnia złożenia pozwu), którą będzie należało zapłacić temu wykluczonemu wspólnikowi. De facto dokonujemy siłowego wykupu jego części. Co ważne, jeśli nie wykonamy tego w termie, to pozwany wspólnik może złożyć wniosek o odszkodowanie za pozew.
Jeśli nasz pozew odniesie skutek, to osoba wykluczona przestaje reprezentować firmę od momentu złożenia pozwu, ale uwaga, jego działania są działaniami firmy przez cały jego proces do zakończenia.
Tak to wygląda techniczne, a teraz wrócimy do tematu, co to znaczy ważna przyczyna. Tutaj możemy tylko posiłkować się tym co sądu już orzekały na ten temat. Zazwyczaj taką przyczyną było działanie na szkodę firmy, czy też prowadzenia konkurencyjnej spółki. Ale również nie pojawianie się wspólnika na zgromadzeniach, co uniemożliwiało prowadzenie przedsiębiorstwa, jak i brak możliwości dogadania się ze wspólnikiem.
Każdy z tych powodów był już testowany w sądzie i potwierdzony został jako ważna przyczyna. Musicie pamiętać jednak, że prawo tutaj jest bardzo mało precyzyjne, dlatego też zalecamy najpierw próbę dogadania niż rozwiązanie sądowe. Przynosi to mniejsze koszty oraz szybsze załatwienie sprawy.
Na dzisiaj to tyle.. Zapraszamy do kontaktu, jeśli macie zadłużoną spółkę i chcecie się pozbyć kłopotu.