5 Błędów które najczęściej popełnia się prowadząc własną firmę
W tym tygodniu zajmiemy się błędami, które szybko mogą doprowadzić spółkę z o.o. do upadku. Na podstawie doświadczenia w ratowaniu upadających spółek, nasza kancelaria stworzyła listę 5 najczęstszych błędów przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Oto one:
5 Błędów które najczęściej popełnia się prowadząc własną firmę
- Błędne założenie kosztów i zysków
- Kiedy nasi klienci opisują nam swoją sytuację i powody, dla których znaleźli się w niej, często pada sformułowanie „myśleliśmy, że zyski będą wyższe”, albo „nie wiedziałem, że muszę tyle zarobić”. Prawda jest taka, że wielu nowych Prezesów, kiedy zakłada swoją spółkę nie liczy dokładnie, ile muszą zarobić, a ile wydać, by uzyskać zysk. Często główne koszty liczy się dokładnie, ale te poboczne, to w zaokrągleniu (zazwyczaj w dół), albo mówi się „jakoś to będzie. Rzeczywistość szybko to weryfikuje, dlatego pierwszą i podstawową sprawą jest znajomość swoich kosztów oraz zysków.
- Brak obsługi prawno-księgowej
- a. Małe firmy często myślą, że sobie dadzą radę bez księgowej, albo prawnika lub też korzystają z najtańszych opcji księgowych i braku wsparcia prawnego. Problem powstaje, gdy zaczyna się zapominać o terminach, błędnie wylicza podatki i składki. Urzędy od razu nie upomną się o swoje, ale po kilku, kilkunastu miesiącach gwarantujemy, że ktoś się zjawi. Zgodnie z powiedzeniem ''w życiu pewne są tylko podatki i śmierć'' konieczne jest posiadanie dobrej księgowej, a jeszcze lepiej, wsparcia prawnego. Wielu naszych klientów uniknęłoby masy kłopotów, gdyby tylko skorzystali z usług dobrej księgowej.
- Nieznajomość rynku
- Działanie w branży, której się nie zna, jest również częstym błędem. Wiele spółek jest prowadzonych przez ludzi, którzy nie znają branży, w której pracują. Podejście „jak trudne to może być” zazwyczaj kończy się upadłością. Zanim zaczniecie prowadzić jakąkolwiek działalność gospodarczą warto spędzić trochę czasu na badaniu jej. Należy sprawdzić co oferują inne firmy w danej kategorii, ich ceny, terminy, opinie, poszukać dostawców (jeśli to dotyczy branży). Naprawdę bez tego ani rusz.
- Brak Reklamy
- Firma otwarta, ekipa doświadczonych pracowników czeka, ale mamy brak klientów. Reklama jest dźwignią handlu, nie da się tego uniknąć. W obecnych czasach dobra lokalizacja to nie wszystko. Marketing to obecnie jedna z największych inwestycji w prowadzeniu działalności gospodarczej. Przy planowaniu należy przeznaczyć przynajmniej 30% funduszy na ten cel, albo jeśli nie mamy kapitału, to 50% czasu.
- Małe zaangażowanie
- Firma jest, księgowa jest, doświadczeni pracownicy są, zlecenia są , jako Prezes mogę więc ogłosić sukces i wszystko już będzie szło dobrze. Szkoda tylko, że tak to nie działa. Właściciel firmy zawsze, ale to zawsze musi wkładać więcej pracy niż pracownicy w swój produkt. Spółka jest Twoja, nie pracowników, oni nigdy nie dadzą z siebie 100%, jeśli Ty będziesz angażował się tylko w 50%. Wiele firm po latach skutecznego działania zaczyna upadać tylko dlatego, że właściciele założyli, że już wystarczająco się poświęcili i teraz samo będzie się kręcić. A tak nie jest. Bez zaangażowania właścicieli, nie ma szans, by firma przetrwała.
Na ten tydzień to tyle, jeśli artykuł Wam się podobał, dajcie nam laika na Facebooku, albo napiszcie do nas, że chcecie kolejny. Pamiętajcie również o tym, że jeśli Wasza firma ma kłopoty finansowe, to zawsze możecie się z nami skontaktować. Jesteśmy kancelarią, która zajmuje się skupem i likwidacją zadłużonych spółek z o.o., oraz zawsze gwarantujemy zabezpieczenie majątku prywatnego właścicieli.
Ostatnie posty